7 x jak uspat děťátko

Vytvořeno 01.10.2020
Říkáte si, že se snad nikdy nevyspíte? Tak věřte tomu, že to si říká většina maminek s malými dětmi. A ono je možné, že s dětmi se nevyspíte již nikdy, možná snad až v jejich pubertě, ale to také není jisté. S dětmi se totiž rodí i strach. Ovšem co když chcete spát a miminko nikoliv? Oči se vám zavírají a miminko ne a ne usnout – pláče, kňourá, převaluje se, jednoduše nespí? Pak je nejlepší vymyslet uspávací techniku, jelikož ať už máte jakýkoliv pevný režim, důležitější jsou rituály. Jak tedy na to? Inspirujte se v našem článku.

Koupání a papání

Vyzkoušený a ověřený rituál je koupání miminka v teplé vodě, pokud už nevíte, jak ho uspat vyzkoušejte právě teplou koupel. Miminko se pěkně uvolní. Také jeho bříško bude jako v bavlnce a z teplé vody se mu budou rychleji zavírat oči. Před spaním pak můžete děťátko nakrmit či nakojit, rychleji usne a dokonce může spát přes noc i více hodin v kuse.

Zázrak doteků

Dětští odborníci se shodují na tom, že není nad dotýkání se. Jak u dospělých a miminek nám tělesný kontakt jen a jen prospívá. Pravidelná jemná masáž miminka 15 minut před spaním usnadňuje usínání. Některá miminka zase uspává pohlazení rukou od čela po koneček nosu. Prý to kouzelně zabírá. Kromě hlavičky miminka nádherně reagují také na masírování/hlazení nožičky.

Poznejte únavu

Nečekejte, než bude miminko příliš unavené, ale poznejte, kdy už se mu začíná chtít spát, poznáte to podle určitých specifických příznaků. Například miminko je tišší, má zpomalenějším reakce, neprojevuje už takový zájem o hračky či lidi kolem, je apatičtější, případně odmítavé a začíná být nervóznější. Pokud začne zívat a třít si očka, začíná už druhá fáze únavy. Když se dostanete až do třetí, uspávání vám bude trvat mnohem déle.

Společné spaní

I když jste se rozhodli nebrat si děťátko k sobě do postele, tak někdy je to jediné řešení, které vám pomůže dítě co nejrychleji uspat. Miminko se cítí v bezpečí, může se u vás dokrmit, pokud kojíte, a také ho neprobudíte přendáváním do postýlky. A dokonce se bude i vám lépe usínat, vůně miminka prý maminky uspává.

Tip: Přečtěte si proč spát s miminkem v jedné posteli.

Maminčina vůně

Malé děťátko vnímá svět všemi svými smysly. Proto jej také uklidňuje vůně něčeho, co zná nejlépe. Třeba vůně oblíbené dětské dečky, kterou má od narození nebo maminčina vůně, vůně jejího mlíčka či také její dotek či hlas. Někdy právě stačí miminku vložit do postýlky tričko, které jste celý den nosila, a miminko se u něho uspí. Bude z něj cítit vaši vůni a vůni mlíčka.

Uspávací melodie

Velmi zázračná a mnohými také prověřená metoda je uspávání pomocí melodií. Proto také od jakživa maminky dětem zpívají ukolébavky. Písně uklidňují i přes den. Zpívání a tiché mluvení na miminko působí velmi příjemně, miminko uvolní a ukolébá ke spánku. Kromě zpěvu ale mohou pomoci i tzv. bílé šumy. Například zvuk vysavače, mixéru nebo příjemnější zvuk hustého deště, moře či tekoucí vody.

Houpání

Houpání pomáhá též věky věků. Je to navíc dobrá záchrana v období bolestí, strachu, v procesu sbližování se. Můžete své miminko houpat v náručí, v houpacím lehátku, na míči, úspěch je vždy zaručen. Určitě ji čas od času můžete svěřit i tatínkovi. Čím více v kontaktu miminko s tatínkem je, tím lépe se vzájemně vnímají a dokážou na sebe krásně reagovat. Dotek je prostě báječný ke sbližování.

Spisovatelka, antropoložka a spánková poradkyně Lenka Medvecová ve své knize S láskou o dětském spánku píše: „Uspávání se někdy jeví jako věda. To největší kouzlo je ale v tom, užívat si ho. Udělat si ho krásným i pro sebe a vnímat zcela své miminko. Učí i nás rodiče zpomalit. Můžeme si například pustit hudbu, kterou máme rádi, dát si miminko na hrudník a tančit a zhluboka dýchat. Miminko svými smysly vnímá náš pocit a uklidňuje se i díky našemu pocitu. Odhoďte tedy na chvilku stres a nejistotu a to, jak by dítě mělo nebo nemělo spát a zkuste jen chvilku být.“

spánek kojenců
Mgr. Daniela Fruhwirtová Hradská
Maminka dvou dětí, spisovatelka, milovnice literatury, kultury, módy a dětí, autorka básnické sbírky, vítězka literárních soutěží Týnišťský literární Parnas, finalistka soutěže www.ceskohledaspisovatelky.cz a autorka článků pro ženy a maminky.