Co mi mateřství dalo …

Vytvořeno 15.10.2020
Mateřství je jednou z nejnáročnějších povolání ženy a bohužel se na roli matky nemůžeme vůbec připravit… Ale samozřejmě také jedno z nejkrásnějších poslání… Chci vám tedy sdělit, co vše pro mne jako maminku dvou dětí mateřství znamená, jak mi změnilo život a co vše mi dalo …

Sebeovládání, trpělivost

Je to velmi těžké ovládat se, když několikrát za den slyšíte dětský pláč, když několikrát za noc musíte vstát, ať je vám dobře či nikoliv, když vaše dítě vříská a vzteká se v obchodech, když věčně si něco vynucuje, když neposlouchá a chce si věci dělat po svém… Ale to vše vás naučí takovému sebeovládání, jaké byste snad v žádné jiné situaci či v žádném jiném povolání nezískali… A to nemluvím o trpělivosti – než dítě odhodí dudlík, než se naučí chodit, než se naučí na nočník, než se samo obleče, než se vůbec obleče, než se naučí uklízet, než si udělá úkol, než usne, než vstane atd. – té my matky máme na rozdávání, je to tak?

Schopnost naslouchat

Děti toho většinou vyžadují mnoho, ale to hlavní, co od nás potřebují, je láska a naslouchání, které k ní patří. Někdy vám dítě toho tolik namluví, že už ani nemáte chuť ho poslouchat, natož vnímat, ale pak se to přece jen naučíte, protože bez toho vám vaše dítě nedopřeje klid. Zjistíte, že právě naslouchání vašemu dítěti pomáhá nejvíce a dokonce ho tak můžete lépe pochopit i vychovat.

Schopnost plánovat i měnit

S příchodem dětí do vašeho světa se mnohé změní, především přijdete o většinu svého času a soukromí. Ovšem právě díky tomu, abyste si rodičovství i nějaké ty volné chvilky mohli více vychutnat, naučíte se si vše pečlivě naplánovat. Získáte takové manažerské schopnosti jako v žádné jiné práci. A co je ještě důležité je, že se také naučíte rychle plány měnit, s dětmi to jde jak na drátku, máte něco v plánu a přijde nemoc, odpadne hlídání a je tu čas přehodnotit situaci i celý plán… S dětmi je nevyzpytatelný každý jednotlivý den…

Schopnost vidět svět v jiném světle

Ať už se nám život, zdá být jakkoliv složitý a nepříjemný, s příchodem dětí se vše mění, jelikož jim přece chceme ukázat, že žít stojí za to, že na světě je tolik krás, které chceme a musíme objevit… Že potěšení se skrývá v každém detailu, v každém našem nádechu… A podnikáme s radostí mnoho výletů za zážitky. Dá se říci, že s dětmi se naučíme skutečně žít, obzvláště když se na svět podíváme také jejich očima.

Schopnost tolerovat a odpouštět

Děti vás naučí odpouštět, jeden den se zlobí, když jim něco nedopřejete nebo když na ně křičíte a druhý den vás zase zbožňují… I vy to tak budete cítit. Jednu chvíli vás vytočí k nepříčetnosti a následně jste si jisté, že nikoho nemůžete mít více rády. To je na dětech skvělé, budete schopné odpustit a tolerovat mnohem více, než jste kdy byly schopné. Což se vám také bude hodit do partnerského vztahu.

Schopnost bezmezné a nesobecké lásky

Najednou silně milujete a nevíte proč, zjistíte, že k tomu nepotřebujete žádnou příčinu. Vaše dítě obklopíte tak silnou láskou, jakou nikomu jinému nemůžete dát, je totiž nesobecká a nic nevyžadující, podobné je tomu u dítěte. Touží být jen s vámi a zbožňuje vás naprosto bezmezně, nic pro něj neznamená tolik jako vaše blízkost, jste pro něj tou nejúžasnější osobou, kterou zná. Pro každé dítě je jeho rodič nejmilovanější bytostí. Kéž by tomu tak bylo, až vyrostou a dospějí. Ale naše láska k nim se nezmění.

Užívat si každou chvilku

Vše, co nyní prožijete, si s vašimi nejmenšími náležitě užijete, budete s nimi prožívat skutečně každou chvilku úplně naplno, protože ony to po vás budou vyžadovat… Mají přece život před sebou a každý moment je bude bavit a hlavně se budou bavit s vámi, a to vám za všechny obtíže, které mohou nastat při jakémkoliv výletu, stojí.

Strach

Ale co nejvíce mi mateřství dalo, tak strach, a s tím počítejte, ať už je dětem rok, pět či patnáct, vždy budete mít o ně strach, nikdy se již nevyspíte jako dříve. Strach o ně bude číhat na každém rohu. Ať už jste nebojsa či nikoliv, je to tak, že s dítětem se rodí i strach. Protože toho, koho máte nejraději, nebudete chtít spustit z očí již nikdy. Tedy možná jen na chvilku, ale jistý druh prázdnoty stejně pocítíte, ale až za chvilku. ☺ Každopádně mateřství vám dá hodně, i když si prve myslíte, že spíše bere, ale stojí za to si ho užít. Pokud vám někdy dochází síly, nezoufejte, děti vám je doplní a vyplní celé vaše srdce, i když to někdy bude bolet a strachy neusnete.

 

rodičovství
mateřství
rodina
Mgr. Daniela Fruhwirtová Hradská
Maminka dvou dětí, spisovatelka, milovnice literatury, kultury, módy a dětí, autorka básnické sbírky, vítězka literárních soutěží Týnišťský literární Parnas, finalistka soutěže www.ceskohledaspisovatelky.cz a autorka článků pro ženy a maminky.